Potrebujete sa zbaviť pozadia obrázku, ale neviete, ako na to? Spísali sme pre vás niekoľko tipov, vďaka ktorým si s touto na prvý pohľad zložitou úlohou hravo poradí každý. Vyberte si odstraňovač pozadia , ktorý vyhovuje nielen vašim potrebám, ale aj schopnostiam.
Online editor Photopea (mierne pokročilý)
Online editor Pixlr (začiatočník)
Online editor Canva (začiatočník, platené)
Grafický editor Photoshop (pokročilý, platené)
Grafický editor Gimp (pokročilý)
MacOS Náhľad (začiatočník)
Windows Maľovanie (mierne pokročilý)
Odstránenie pozadia online a zadarmo
Online editorov, ktoré vám pomôžu odstrániť pozadie z fotky alebo obrázku , je k dispozícii mnoho. Vybrali sme pre vás dvoch z nich, ktoré sú zadarmo a pridali sme jeden platený, ale zato obľúbený nástroj. Všetky sú užívateľsky viac ako prívetivé a navyše sú v češtine.
1. Photopea: webový ekvivalent Photoshopu
Možno vás prekvapí, že za týmto grafickým editorom stojí český vývojár Ivan Kuckir. Program prezývaný “Český Photoshop” alebo aj “Webový Photoshop” je zadarmo, beží kompletne vo webovom prehliadači a pre jeho spustenie nemusíte inštalovať žiadne ďalšie aplikácie a doplnky do prehliadača. Photopea je vhodná skôr pre pokročilejších užívateľov . Pozadie totiž neodstráni úplne za vás. Pri jednoduchšej grafike odstránite pozadie na pár kliknutí, pri zložitejšej si s tým už budete musieť dať trošku práce. Výsledok ale bude rozhodne stáť za to!
2. Pixlr odstráni pozadie za vás
S bezplatným editorom Pixlr odstránite pozadie obrázku raz dva , a to nielen pri jednej fotografii, ale hneď pri niekoľkých obrázkoch súčasne . Stačí obrázky nahrať a editor sa o všetko postará sám. Pokiaľ nie ste s výsledkom spokojní na 100%, môžete sami doladiť drobné nedokonalosti. Ide teda o veľmi jednoduchý a intuitívny nástroj, ktorý je vhodný pre úplných začiatočníkov . Výhodou je, že ho môžete používať aj na mobilných zariadeniach.
Tip pre začiatočníkov: Upravený obrázok uložte vo formáte PNG, jedine tak zostane obrázok bez pozadia.
3. Pre grafiky amatérov je tu Canva
Skvele si s odstránením pozadia poradí aj Canva , ktorá podobne, ako Pixlr všetko odmaká za vás . Je teda vhodná aj pre človeka grafikou nepoľúbeného . Stačí nahrať fotku, ktorú chcete upraviť alebo ju vybrať priamo v databáze Canvy a na karte Efekty vybrať odstraňovač pozadia. Iste vás poteší, že si Canvu môžete stiahnuť aj do mobilu. Jedinou tienistou stránkou je, že možnosť odstrániť pozadie sa vám sprístupní iba v platenej verzii Canva Pro .
Odstrániť pozadie vo Photoshope? Chce to trošku cviku
Väčšina grafických editorov, ktoré sú určené pre profesionálov , nie sú k dispozícii online, ale budete si ich musieť stiahnuť priamo do počítača. Na oplátku budete mať k dispozícii nespočetné množstvo rôznych funkcií , medzi ktoré samozrejme patrí aj možnosť odstránenia pozadia. Uvádzame opäť platenú aj neplatenú verziu. Výber je už iba na vás.
4. Photoshop: Rolls Royce medzi programami na úpravu fotiek
Photoshop v našich tipoch nesmie chýbať. Používa sa predovšetkým na úpravu fotografií, ale možností využitia má mnoho. Ide o platený grafický editor od spoločnosti Adobe, ktorý je využívaný profesionálmi alebo pokročilými užívateľmi . Spôsobov, ako vo Photoshope odstrániť pozadie, je viac. Pre vás sme vybrali ten najjednoduchší z nich.
5. GIMP: zjednodušená free verzia Photoshopu
Ak sa vám nechce platiť za Photoshop, môžete na odstránenie pozadia využiť napríklad GIMP. Photoshop je síce v úprave fotografií jasnou jednotkou, GIMP je ale jeho slušnou alternatívou. Navyše je zadarmo , a to je príjemný benefit. Avšak aj v tomto prípade je editor skôr pre pokročilejších užívateľov .
S pozadím si poradia aj programy Microsoftu alebo Applu
Nechce sa vám sťahovať editor pre grafiku ani hľadať online odstraňovač pozadia? Apple aj Microsoft mysleli aj na toto, stačí mrknúť do programov vo vašom počítači. Je to ihneď dostupné a zadarmo .
6. Pre Jabĺčkarov: Ako odstrániť pozadie na Macu?
Vďaka aplikácii Náhľad odstránite pozadie obrázku veľmi jednoducho a rýchlo. V aplikácii vyberiete nástroj na odstránenie pozadia a ťahom vyznačíte všetko, čo chcete odstrániť. Výsledok je, čo do kvality, prekvapivo dobrý a postup hravo zvládne aj začiatočník .
7. Pozadie odstránite dokonca aj v Maľovaní
Z programov, ktoré nájdete v balíčku od Microsoftu, si s pozadím poradia napríklad Maľovanie . To môžete využiť, pokiaľ z obrázku chcete ponechať nejaké pravidelné, jednoduché tvary. Ak je obrázok zložitejší, odporúčame radšej pozadie odstrániť v Maľovaní 3D . Pozadie sa dá odstrániť aj v PowerPointe . Všetky postupy potrebujú aspoň mierne pokročilú znalosť programu . Ani jeden však pozadie neodstráni na jedno kliknutie. Výsledok zrejme nebude dokonalý, ale ak je to pre vaše potreby dostačujúce, prečo to nevyužiť.